top of page

Pavairošana - pārošana

  • Writer: Trušaudzēsana un Kopšana
    Trušaudzēsana un Kopšana
  • Feb 19, 2017
  • 2 min read

Vienam vaislas tēvam jāparedz 5-10 mātes. Tas tāpēc, ka tēviem regulāri darbojoties, nezustu spermas aktivitāte. Ja saimniecībā ir mazāk mātes, tad tās, kuras realizē gaļā, pirms kaušanas pielaiž pie tēva. Ja tēvam tomēr ir sanācis vairāk par mēnesi iztikt bez pārošanas, tad pirmo māti pēc 5 dienām labāk pārpārot.

Trušus vaislai var sākt izmantot vidēji no 6-7 mēnešu vecuma, kas lielā mērā ir atkarīgs arī no šķirnes. Lielās šķirnes, piemēram, kā Flandri, Franču auntruši, pārojami no 7-9 mēnešu vecuma, vidējās šķirnes no 6-7, bet pundurtruši no 4-6 mēnešu vecuma. Svarīgi, lai vaislas dzīvnieks nav pārāk vājš, vai arī pārāk resns.

Tēvus izvēlas lielākos un audzelīgākos eksemplārus, bet mātītes, kas dzimušas ražīgākajām mātēm, bet tām nebūt nav jābūt vislielākajām metienā.

Meklēšanās laikā mātītes kļūst nemierīgas, var zaudēt apetīti, pietūkst un sārti kļūst dzimumorgāni, tās nēsā pakaišus un plūc pūkas, glaudot paceļ pakaļējo daļu. Vislielāko trusēnu skaitu iegūst, ja pāro izteiktas meklēšanās laikā. Pavasarī un vasarā meklēšanās atkārtojas ik pēc 5-6 dienām un ilgst 3-5 dienas. Gada tumšajā laikā dzimumaktivitāte ir pazemināta. Bieži vien meklēšanās var būt neizteikta. Dzimumaktivitāti stimulē papildus vitamīni, mātītes var ievietot uz pāris dienām tukšā tēviņa būrī.

Mātīte ir aplekta, ja tēviņš pēc akta nokrīt uz sāniem un, parasti, iepīkstas. Ļauj aplekt vēl divas reizes un ņem mātīti nost. Ja nākošā aplekšana ieilgst, tos var atstāt kopā uz stundu vai divām, bet nekādā gadījumā uz vairākām dienām. Ja tēviņš pēc akta kļūst agresīvs un pārāk aktīvi plūkā mātīti, labāk pēc akta tūlīt atņemt mātīti un pielikt to atkal pēc 2 stundām. Ja rodas šaubas par veiksmīgu sapārošanu, mātīti pie tēviņa pieliek vēlreiz pēc 5 stundām. Kontrolpārošanu var veikt arī pēc 5-6 dienām. Ja mātīte burkšķ un izvairās no tēviņa, var skaitīt, ka māte ir grūsna. Bet no savas pieredzes varu ieteikt pārāk neaizrauties bez vajadzības ar pārpārošanu. Ja esiet pārliecināts, ka viss ir noticis kā vajag, pārpārot nevajag. Pārāk bieža mātes cilāšana grūtniecības laikā, tai rada stresu, kas var ietekmēt dzemdību norisi. Vēl var gadīties, ka mātei izveidojas dubultā grūtniecība, tas ir, kad ir apaugļotas olšūnas dažādos laikos. Tad māte pēc kāda laika pēc dzemdībām, dzemdē vēlreiz.

Vislabāk pārot sērijveidā. Ja ir vairāki tēvi, tad vienā dienā katram tēvam iedod pa mātei. Ja ir tikai viens tēvs, tad pāro 3-4 dienas pēc kārtas. Paretam var ļaut tēviņam sapārot vienā dienā divas mātes. Vēlāk, kad būs sadzimuši trusēni, vajadzības gadījumā, varēs no vienas mātes atsēdināt trusēnus pie citas. Vēl, ja jaunās mātes dzīvo vairākas kopā, tēviņu uz dažām dienām ielikt pie tām. Pēc tam divu nedēļu laikā mātītes izvieto pa vienai katru savā būrī.

Pārāk karstā vai ļoti aukstā laikā labāk nepārot. Vasarā, ja ir ļoti silts laiks, labāk pārot agri no rīta vai vakarā.


Comments


trusi.skirnes@gmailcom

©2023 BY [BUSINESS NAME]. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM

bottom of page