Pavairošanas veidi
- Trušaudzēsana un Kopšana
- Feb 19, 2017
- 2 min read
Ir vairāki trušu audzēšanas veidi. Mātītes var lecināt intensīvi vai tikai pavasara un vasaras periodā.
Intensīvi lecinot, tām labāk attīstās olnīcas un dzemdes ragi, paaugstinās auglība. Tas pats attiecas uz tēviem. Jo biežāk nodarbināsiet tēvus, jo sperma būs aktīvāka, paaugstināsies to apaugļošanas spējas. Vienam vaislas tēvam jāparedz 5-10 mātes. Ja saimniecībā ir mazāk mātes, tad tās, kuras realizē gaļā, pirms kaušanas pielaiž pie tēva. Ja tēvam tomēr ir sanācis vairāk par mēnesi iztikt bez pārošanas, tad pirmo māti pēc pārtraukuma, labāk pārpārot. Intensīvi pārojot, iegūst vidēji 4 metienus gadā.
Vairāk, kā 4 metienus iegūstot, trusēnus sanāk pārāk agri noņemt no mātes (apmēram mēneša vecumā). Līdz ar to tie ir vārgāki, sliktāk ņemas svarā, ir liels kritušo trusēnu skaits. Arī mātes tāda slodze novārdzina, tām sāk mazināties piena daudzums un arī tās kļūst uzņēmīgākas pret slimībām. Tādas mātes nevar izmantot vairāk par vienu gadu. Tas pats, ja mātes otrajā nedēļā pēc atnešanās atkal sapāro un pēc divām nedēļām tikai noņem trusēnus. Sanāk, ka grūsnība ir vienlaicīgi ar laktācijas periodu. Šādi teorētiski var sapārot pat sešas reizes gadā, bet domājams, ka gan pati māte, gan trusēni jau pēc ceturtā metiena, būs vārgi un slimīgi.
Lai sanāktu 4 metieni gadā, iznāk pārot apmēram šādi: 1-15 februāris, 16- 30 aprīlis, 1-15 jūlijs, 15 -30 septembris. Oktobris, novembris, decembris ir miera periods. Šajā laikā, kad ārā kļūst auksts un tumšs, trušu mātes nemeklējas un ja arī izdodas kādu aplecināt, bērnu skaits ir mazāks vai arī nepiedzimst vispār . Lai saglabātu augstu dzimstību visu gadu, tās jātur siltās telpās ar labu ventilāciju un pietiekamu apgaismojumu.
Otrs variants, kad trusēnus iegūst tikai pavasarī un vasarā. Pārsvarā tās ir saimniecības, kurām ir problēmas savākt pietiekami daudz barības ziemai. Mātes lecina februārī-martā un otrreiz maijā-jūnijā un rudenī likvidē gan mātes, gan izaugušos trusēnus, vai arī atstāj tikai dažas jaunās mātes un gādā tām jaunu tēvu, tas ir tāpēc, lai neizveidotos tuvradniecība.
Tuvradniecība nostiprina gan negatīvās īpašības, gan pozitīvās. Neradniecīgu eksemplāru pārošana paaugstina produktivitāti par 20-25%.
コメント